O autorze
Reporterzy natemat o tym, co ważnego dzieje się za granicą.

"Iran może zbudować bombę atomową w ciągu miesiąca". Nowy raport think-tanku z USA straszy Izrael

Iran może w ciągu miesiąca zbudować [url=http://shutr.bz/1d7CDug]bombę atomową[/url], ostrzega amerykański think-tank
Iran może w ciągu miesiąca zbudować bombę atomową, ostrzega amerykański think-tank Fot. shutterstock.com
Iran w ciągu miesiąca jest w stanie "wzbogacić" tyle uranu, by zbudować bombę atomową. Taki niepokojący przekaz pojawił się w raporcie amerykańskiego think-tanku z Waszyngtonu. Wszystko dzięki nowemu sprzętowi, który jest na wyposażeniu tego kraju.

Institute for Science and International Security w swoim raporcie informuje, że Iran, w ośrodkach Fordo i Natanz, zainstalował nowe wirówki. Są to urządzenia służące do wzbogacania uranu. Wzbogacać można tak, by uzyskać uran wykorzystywany do elektrowni atomowych, ale równie dobrze może w ten sposób powstać uran do budowy bomby atomowej.

ISIS w swoim raporcie informuje, że gdyby Iran zechciał użyć cały zapas swojego uranu wzbogaconego do 20 proc., z nowym sprzętem mógłby wyprodukować wystarczającą ilość uranu do zbudowania bomby w ciągu raptem miesiąca, ewentualnie półtora. Z kolei wykorzystując cały zapas uranu 3,5 proc., w ciągu dwóch miesięcy mógłby zaś skonstruować nawet cztery atomówki. Nowe wirówki bowiem znacznie skrócą czas potrzebny do wzbogacenia uranu do poziomu potrzebnego w bombach – 90 proc.

W raporcie oceniono, że takie działania na pewno będą miały wpływ na wszelkie negocjacje z Iranem na temat broni nuklearnej. Kolejne rozmowy na temat nuklearnych programów Iranu mają rozpocząć się na początku listopada. Wówczas USA, Wielka Brytania, Francja, Chiny, Rosja i Niemcy będą dyskutować nad tym, czy Iran może wzbogacać uran do 20 procent – oczywiście, pod kontrolą międzynarodowych ekspertów.


W związku z tymi doniesieniami władze Izraela po raz kolejny zaapelowały do środowiska międzynarodowego, by to naciskało na zamknięcie programu nuklearnego Iranu. Władze Iranu cały czas zapewniają, że produkcja uranu służy wyłącznie celom cywilnym, głównie energetycznym.

Michał Wąsowski

Źródło: The Times of Israel
  • ZOBACZ TAKŻE:
  • Iran
Trwa ładowanie komentarzy...